Юридичний інформаційний проект про виконавче провадження та примусове стягнення боргів. Корисна інформація для боржників, стягувачів та виконавців.

Інтерв’ю з Міністром юстиції про посилення відповідальності за несплату аліментів

Джерело segodnya.ua

— Павло Дмитрович, за останній рік тема захисту прав жінок та виплати аліментів стала однією з ключових в роботі міністерства. З чим пов’язана така значна увага до цього напрямку, це дійсно така нагальна проблема?

Це питання останнім часом дуже часто задають, адже раніше проблеми захисту прав жінок в цілому і несплати аліментів зокрема не піднімалися для широкого обговорення. В основному чиновники їх замовчували і всіляко намагалися обходити.

Мільйони найменших українців залишаються без належної фінансової підтримки. Вони не отримують іграшок, розвиваючих ігор, книг. А все це є складовою щасливого дитинства, з якого виростають щасливі люди.

Зараз, на жаль, є нормою, коли батько, який не живе разом з дитиною, не платить на утримання свого сина або дочки ні копійки. На початок цього року у виконавчій службі Міністерства юстиції знаходилися 549 тисяч проваджень про примусове стягнення аліментів на користь 446 тис дітей. Тобто, майже кожен п’ятий з 3 млн маленьких українців, які повинні отримувати аліменти, не отримує гарантованого законом фінансового забезпечення.

І це при тому, що в минулому році за моїм розпорядженням пошук боржників та стягнення аліментів стали одними з пріоритетних напрямків роботи виконавчої служби, а наші виконавці стягнули понад 2,4 мільярда гривень на користь 576 тисяч дітей.

Аналіз їх роботи продемонстрував брак реальних засобів впливу на тих, хто забуває про власних дітей. Вони роками ігнорують приписи, ховаються від виконавців, не беруть трубку, коли дзвонить колишня дружина.

Щоб змінити цю ситуацію, був розроблений закон 7277 «Чужих дітей не буває», який посилює відповідальність неплатників аліментів та вводить нові дієві засоби впливу на боржників. Завдяки підтримці уряду і значної частини парламенту нам вдалося домогтися його прийняття. 6 лютого новий закон почав діяти.

— На шляху прийняття цього законопроекту ви зустріли якийсь опір? З чим він був пов’язаний, як виявлявся?

— Опір був серйозним. Коли ми підняли статистику, то побачили, що значна частина злісних неплатників — люди, які мають гроші, вплив, статус і часто займають серйозні посади.

Це й не дивно, адже серед новацій, які ми прописали в законі — заборона на виїзд за кордон, заборона керувати автомобілем, заборона використовувати зброю і полювати. Це ті блага, які вже давно стали невід’ємною частиною життя чималої когорти українців. Більш того, ми забрали у боржників можливість забороняти дитині виїжджати за кордон на відпочинок або лікування. А це був найпопулярніший спосіб шантажу з боку одного з батьків з вимогою підписати папери про відмову від аліментів.

Ще одна новація — суспільно корисні роботи. Багато неплатників принципово не влаштовувалися на роботу або працювали неофіційно щоб не давати гроші на утримання дитини. Зараз ми прикрили цю «лавочку». Немає роботи? Не можеш платити? Держава забезпечить роботою, оплата за яку піде на погашення боргу перед дитиною. Повірте, роботи вистачить на всіх. Ми проаналізували дані центрів зайнятості — по всій країні не заповнені тисячі вакансій прибиральників на кладовищах, двірників, сміттярів.

Багато хто злякався наслідків реалізації закону, тому ми і побачили такий шалений опір. Однак, я дуже вдячний уряду і прем’єр-міністру, дуже вдячний нашим колегам з парламенту, зокрема Ірині Луценко, які підтримали цю ініціативу, і президенту, який підписав цей закон.

— З початку дії закону пройшов місяць. У наших реаліях часто буває, що закони приймаються, а до їх виконання справа так і не доходить. Чи можна говорити про конкретні результати, наскільки дієвими виявилися введені механізми?

— Фактично, виконання цього закону почалося з першого дня його дії, коли Мін’юстом був запущений реєстр неплатників аліментів. Така «дошка ганьби» тепер діє в кожному регіоні. Вона у відкритому доступі, тому кожен може зайти і подивитися, хто не виконує свій батьківський обов’язок.

На жаль, чинне законодавство про захист персональних даних не дає нам можливості публікувати суми боргу. А вони реально вражають. Це сотні тисяч, а іноді і мільйони гривень. Є чимало випадків, коли дитина вже досягла 18-річного віку, а її батько жодного разу так і не виплатив ні копійки. Наші виконавці заарештовували і передавали на реалізацію автомобілі, нерухомість, цінні папери, пароплави.

За місяць працівники виконавчої служби Мін’юсту винесли майже 75 тисяч постанов про обмеження боржника у праві виїзду за межі України, 72 тисячі постанов про заборону керувати автомобілем, понад 70 тисяч заборон користуватися зброєю і полювати. Понад 7 тисяч боржників оголошені в розшук.

Також виконавці починають використовувати новий для наших реалій засіб впливу — суспільно корисні роботи. Уже складено майже 4,5 тисячі відповідних протоколів.

Однак не ця статистика є нашою метою. Головне завдання — забезпечити сплату аліментів. З початку дії закону боржниками сплачено понад 225 мільйонів гривень аліментів.

Ми отримали реальний зворотний зв’язок, який демонструє нам дієвість нових методів. Ось кілька прикладів.

  • Один з боржників заборгував майже 80 тисяч гривень. Державні виконавці направили на його адресу постанову про тимчасове обмеження в праві полювання. Це для завзятого мисливця виявилося вагомим аргументом для погашення боргу.
  • Заборону залишати територію України отримав бізнесмен, який повинен був їхати за кордон для проведення переговорів. Гроші, які боржник не платив більше 7 років, знайшлися дуже швидко.
  • У ще одного бізнесмена за рішенням суду був описаний і переданий на реалізацію пароплав. Після цього він миттєво погасив всю заборгованість, боячись, що і інше майно піде з молотка.

— Ви також підняли тему домашнього насильства, від якого в основному страждають саме жінки і діти. Яка робота ведеться міністерством в цьому напрямку?

— Міністерство юстиції знайшло підтримку в цьому питанні серед народних обранців. Разом з Іриною Луценко та рядом інших представників депутатського корпусу нам вдалося виробити і забезпечити прийняття пакета законопроектів, які на законодавчому рівні ввели нульовий рівень толерантності суспільства до домашнього насильства.

— У свідомості частини населення нашої країни «насильство» – це лише певна фізична дія. Чи захищає закон людину від психологічного або інших форм насильства?

— Дуже важливо, що ми, нарешті, в правовому полі визначили, що насильство буває не тільки фізичним, коли один з подружжя б’є іншого, або коли хтось із батьків б’є дитину. Насильство також може носити економічний характер, адже нам відомо про тисячі фактів, коли жінок шантажують тим, що вони залишаться голими-босими, без даху над головою і шматка хліба. Також визначено поняття психологічного насильства, коли людину образами і приниженням доводять до психічних розладів, а іноді і до самогубства.

Важливою складовою прийнятих законопроектів є те, що дитина — свідок насильства — також вважається потерпілою особою. Розширюється коло осіб, насильство між якими кваліфікується як домашнє. У таких випадках кривдникові може бути винесено тимчасову заборону перебувати поруч з жертвою.

При цьому ми значно посилили санкції. Закон «Про запобігання та протидію домашньому насильству» встановлює відповідальність від штрафу в 10 неоподатковуваних мінімумів до громадських робіт на 40 годин і навіть адміністративного арешту на термін до 7 діб. У разі вчинення тих же порушень протягом року покарання подвоюється.

Більш того, з часом будуть введені ще більш жорсткі норми для тиранів. Уже з грудня цього року Кримінальний кодекс України доповниться новими статтями, за якими можна «загриміти» за грати на 5 років.
Якщо ви бачите реальну загрозу можливого насильства, не чекайте, поки це станеться. Важливо відразу дати зрозуміти тирану, що ніхто, зціпивши зуби, не терпітиме його витівки.
Закликаю жінок відразу ж звертатися до компетентних органів, які повинні реагувати на заяви або інформацію про погрозу вчинення насильства. Це відповідні органи місцевих адміністрацій, виконавчі органи місцевих рад, служби у справах дітей у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, різного роду підтримки постраждалих, Національна поліція України.

Ніхто не має права відмовити потенційній жертві в захисті.

— В Україні діє реєстр неплатників аліментів. Порядність людини потроху стає публічним показником. Чому в такому разі не створити реєстр сімейних гвалтівників?

— Це дуже хороша ініціатива, адже нерідко тиранами вдома виявляються люди, яких на роботі або серед друзів вважають порядною і доброю людиною. Для багатьох з них втрата соціального статусу є великим страхом, ніж можливі штрафи або ув’язнення.

Ми вже побачили, наскільки дієвий це механізм в разі реєстру неплатників аліментів. Адже неодноразово до виконавців зверталися з обіцянками все оплатити якщо не сьогодні, то завтра, тільки б їх негайно прибрали з реєстру.

— Правозахисники кажуть, що в нашій країні жінка часто боїться заявити про насильство і терпить, адже, з одного боку, це може спровокувати кривдника, а з іншого – сім’я часто повністю фінансово залежна від тирана і жінка є заручницею. Що б ви сказали людям, які керуються подібною логікою і бояться почати діяти?

— Перш за все, хочу відзначити, що саме на це і розраховує гвалтівник. Страх – його головна зброя, і він активно ним користується. Насправді, чим довше ви будете терпіти, чим довше будете мовчати, тим сильніше буде ваш страх і тим сильніше буде переконаність агресора в своїй безкарності. Тому закликаю всіх, хто став жертвою насильства або має ймовірність стати нею, не зволікати і одразу ж звертатися до відповідних органів.

Українське законодавство прописано таким чином, щоб не залишити жертв насильства в біді. Величезна проблема нашого суспільства в тому, що ніхто не знає норм законодавства та своїх прав. Всі живуть чутками і плітками

Жінки, які є непрацездатними або потребують матеріальної допомоги, мають право на отримання аліментів. Розірвання шлюбу ніяк не припиняє права особи на утримання. Також право на фінансову допомогу мають ті жінки, які в шлюбі не змогли забезпечити собі дохід через виховання дитини, ведення господарства, турботу про членів сім’ї, хвороби та інші важливі обставини.

З іншого боку, держава гарантує найменш соціально захищеним сім’ям захист, який забезпечується шляхом надання їм щомісячної грошової допомоги. Для її призначення слід звернутися в управління праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації. У сільській місцевості заяви і документи приймають виконавчі органи сільських рад.

Докладні консультації по кожному окремому випадку можуть надати юристи нашої системи безоплатної правової допомоги по телефону єдиного багатоканального колл-центру 0-800-213-103. Звертайтеся, ми готові стати на захист прав тих, хто дійсно цього потребує.

comments powered by HyperComments
Правовий путь © 2017
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на «Правовий путь»